دکتر عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) و معاون پژوهشی آن است. اقتصاد پولی، اقتصاد ایران، فلسفه اقتصاد، تاریخ عقاید اقتصادی و تربیت اقتصادی اصلی‌ترین حوزه‌های تخصصی است که ایشان با نگارش ده‌ها مقاله و تألیف و ترجمه کتب متعدد، در آن به فعالیت پرداخته‌اند.

این سوالات، برگرفته از دغدغه عموم مردم است که دکتر پیغامی به آن‌ها پاسخ داده‌اند و می‌تواند برای مدرسین اقتصاد مقاومتی، مبلغین گفتمان اقتصادی انقلاب اسلامی، نخبگان حوزوی و دانشگاهی در پاسخ‌گویی به شبهات اقتصادی قرار گیرد.

آمریکا چقدر در اقتصاد ما نقش دارد؟

آمریکا به میزان تحریم‌ها در مشکلات اقتصادی ما نقش دارد؛ یعنی به‌اندازه‌ای که دشمنی و تلاش خصم‌آلود می‌کند. همچنین گاهی ذهن و انتظارات اقتصادی مردم را بر هم می‌زند و با عملیات روانی قصد دارد به اهداف خویش دست یابد. اگرچه آمریکا، دشمن خارجی محسوب می‌شود و باید مراقب اقدامات آن بود ولی اقتصاد ایران، درگیر دشمنان داخلی نیز هست و در غالب موارد، تأثیر خصومت‌های داخلی بیشتر از خصومت‌های خارجی است.

 

تحریم‌های غرب با اقتصاد بیمار ایران چگونه رفتار می‌کند؟ تحریم اقتصادی بر روی اقتصاد ما تا چه اندازه، اثرگذار است؟

اقتصاد ایران، مشکل دارد ولی بیمار به معنای خراب نیست. اگرچه اقتصاد ایران دارای مشکلات هست ولی از نقاط قوت و قدرتمند نیز برخوردار است. تحریم‌های غرب موجب شده است بخش‌هایی از ضعف‌های اقتصاد تبدیل به قوت شود و بخشی از تهدیدات تبدیل به فرصت شود. خود آمریکا معتقد است که اگر کشوری بتواند ۵/۴ سال در برابر تحریم‌ها صبر کند و دوام بیاورد؛ تحریم‌ها برای او تبدیل به فرصت می‌شود؛ بنابراین هرچند تحریم‌ها در کوتاه‌مدت ممکن است موجب اذیت و ضرر شوند ولی قطعاً در بلندمدت باعث ایجاد فرصت و قوت خواهند شد.

 

اثر تحریم‌های غربی را تا چه اندازه در تصمیمات دولت دخیل می‌دانید؟

تحریم‌های غربی را باید به‌اندازه اثرات مخرب آن در نظر گرفت. رشد اقتصاد و پیشرفت آن وابسته به رفع تحریم‌ها نیست. در حال حاضر، کشورهایی در دنیا هستند که بسیار فقیر هستند و درصد فقرشان نسبت به فقر موجود در کشور ایران، بسیار بیشتر است و جزء کشورهای اقتصادی ضعیف به‌حساب می‌آیند ولی ارتباط آن‌ها با آمریکا موجب رفع فقر یا حتی کاهش یک درصد از فقرشان نشده است.

 

نقش کاهش صادرات نفتی در اقتصاد چیست؟

کاهش صادرات نفتی در کوتاه‌مدت موجب کاهش درآمد ارزی کشور می‌شود و نرخ ارز را افزایش می‌دهد و به نفع صادرات کشور است. از طرف دیگر، دولت در تأمین بخشی از هزینه‌های خود با مشکل مواجه خواهد شد و باید سعی کند آن را از راه¬های دیگر (مانند دریافت مالیات یا کاهش هزینه‌ها) جبران کند. کاهش صادرات نفتی در بلندمدت برای کشور مفید است چون باعث کاهش وابستگی درآمد دولت به نفت می‌شود و با برنامه‌ریزی درست می‌توان خام‌فروشی نفت را کنار گذاشت و آن را وارد چرخه تولید کشور کرد و موجبات ایجاد اشتغال برای بسیاری از مردم و افزایش تولید ملی را فراهم نمود.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *