دکتر عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) و معاون پژوهشی آن است. اقتصاد پولی، اقتصاد ایران، فلسفه اقتصاد، تاریخ عقاید اقتصادی و تربیت اقتصادی اصلی‌ترین حوزه‌های تخصصی است که ایشان با نگارش ده‌ها مقاله و تألیف و ترجمه کتب متعدد، در آن به فعالیت پرداخته‌اند.

این سوالات، برگرفته از دغدغه عموم مردم است که دکتر پیغامی به آن‌ها پاسخ داده‌اند و می‌تواند برای مدرسین اقتصاد مقاومتی، مبلغین گفتمان اقتصادی انقلاب اسلامی، نخبگان حوزوی و دانشگاهی در پاسخ‌گویی به شبهات اقتصادی قرار گیرد.

شما اقتصاد را به حال خود رها کنید و در آن دخالت نکنید، خودش درست می‌شود!

دولت در هیچ جای دنیا، اقتصاد را رها نمی‌کند تا خودش درست شود و اقتصاد مقوله‌ای نیست که خودش درست شود زیرا اقتصاد، کنش و واکنش رفتار جمعی مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است و کسی نمی‌تواند آن را رها کند. بنابراین هر کس باید نقش خودش را به‌صورت حداکثری ایفا کند؛ دولت وظایفی دارد؛ بخش خصوصی وظایفی دارد … به‌طورکلی هر یک از آحاد جامعه، وظیفه‌ای دارد و نباید آن را به حال خود رها کند. البته پیشنهاد می‌شود که برخی از مدیران اقتصادی که نااهل هستند اقتصاد را رها کنند و دست از فساد بردارند تا اقتصاد درست شود.

 

دولت، مجلس و دستگاه قضا، هرکدام تا چه اندازه می‌توانند در حل مشکلات اقتصادی کمک کنند؟

همه این‌ها مؤثر و مهم هستند و بسیار تأثیرگذار هستند؛ ضمن اینکه خود مردم نیز نقش اساسی و قابل‌توجهی در حل مشکلات اقتصادی دارند. قوای سه‌گانه باید وظایف خود در حوزه اقتصاد را به‌درستی تقسیم کنند؛ به‌طور مثال اگر در بازی والیبال، بازیکنان در کار یکدیگر دخالت کنند نظم بازی از بین خواهد رفت و شکست ایجاد می‌شود. بنابراین با نقش‌آفرینی مردم در رعایت سبک زندگی اقتصادی صحیح و همکاری قوای سه‌گانه، مشکلات اقتصادی برطرف خواهد شد.

 

مردم تا چه زمانی باید با این اقتصاد بیمار زندگی کنند؟

تا زمانی که سبک زندگی اقتصادی آن‌ها در تولید و مصرف بیمار باشد. درصورتی‌که مردم، رفتارهای اقتصادی غلط خود را کنار بگذارند و مسئولین نیز وظایف خود را به‌درستی انجام دهند مشکلات اقتصاد حل خواهد شد.

 

آیا به آینده اقتصادی کشور می‌توان خوش‌بین بود؟

بله، بسیار می‌توان خوش‌بین بود. اقتصاد ایران تابه‌حال دچار بسیاری از مشکلاتی که در دانش اقتصاد متصور هست نشده است. من اقتصاددان مانند پزشکی هستم که شخصی نزد او می‌آید و می‌گوید فرزند من در حال جان دادن و در آستانه مرگ است؛ ولی او نگاه می‌کند و تشخیص می‌دهد که مریض دارای فقط یک طب کم در حد دو درجه است. حالا از من اقتصاددان سؤال شده است که وضعیت اقتصاد خوب است؟ من می‌گویم اقتصاد برخی کشورها بسیار بدتر است ولی این‌قدر بدبین نیستند؛ به‌طور مثال، ما ترکیه را می‌بینیم که نرخ دلار در این کشور در طی پنج سال (سال ۷۱ تا ۷۶) بیش از ۱۳۰۰ برابر، تضعیف شده است؛ درحالی‌که نرخ دلار کشور ایران در طی چند سال گذشته، فقط ۴ بار تضعیف شده است. بااین‌وجود، آیا اقتصاد ایران بیمار است یا اقتصاد ترکیه؟ اقتصاد ایران، با وجود تمام مشکلات داخلی و خارجی، بسیار قوی است و اگر دولت و مردم به وظایف خود بیشتر و بهتر از گذشته عمل کنند؛ بسیار زیاد می‌توان به آن خوش‌بین بود.

 

به نظر شما آینده اقتصادی کشور چطور خواهد شد و اوضاع اقتصادی به کدام سمت می‌رود؟

بستگی به رفتار مردم ایران دارد. اگر مردم ایران وقتی دچار مشکل اقتصادی شوند تصمیمات عاقلانه‌ای بگیرند و بر اساس آن عمل کنند اقتصاد ساخته خواهد شد؛ مانند مردم انگلستان در ۱۸۱۵، ۱۸۲۱، ۱۸۳۵ که انقلاب صنعتی انگلستان دچار مشکل بود ولی با تصمیمات عاقلانه خود، اقتصاد کشورشان را ساختند.

ظرفیت‌های اقتصاد ایران نشان می‌دهد که علی‌رغم تمام مشکلاتی که دشمن داخلی و خارجی ایجاد می‌کند اقتصاد ایران در سه دهه اخیر پیشرفت داشته و شتاب رشد آن نیز از بسیاری کشورهایی که مشکلاتی شبیه اقتصاد ایران نداشتند مانند ترکیه، مالزی و … بیشتر بوده است.

 

آیا ممکن است جامعه بدون اصلاحات اقتصادی، به اصلاحات فرهنگی بپردازد؟

در علوم انسانی، ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و… معمولاً منظومه‌های مرتبط باهم هستند و بسیاری از ابعاد اصلاحات اقتصادی منوط به اصلاحات فرهنگی هست و بسیاری از اصلاحات فرهنگی نیز منوط به اصلاحات اقتصادی هست. لازم به اشاره است که پاسخگویی به شبهات اقتصادی و تعلیم سواد اقتصادی از زمینه‌های فرهنگی موردنیاز برای اصلاحات اقتصادی است.

 

بعد از افتتاح چندین پروژه پالایشگاهی و افزایش توان ظرفیت تولید بنزین سوپر به مرز صادرات، چرا هنوز بنزین سوپر در کشور نایاب است؟

بنزین سوپر، تقاضای زیادی ندارد و کم تولید می‌شود؛ بنابراین درصورتی‌که به‌یک‌باره، تقاضای زیادی برای آن در مکان خاصی ایجاد شود ممکن است نتوان آن را برطرف نمود.

 

درآمدهای کثیر حاصل از هدفمندی یارانه‌ها در کجا هزینه شد؟ (درآمد زیاد شده است ولی وضعیت کشور مانند قبل از اجرای طرح است؟)

قبل از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها، قیمت‌های بسیاری از کالاها کمتر از میزان واقعی آن بود و این طرح اجرا شد تا قیمت‌ها واقعی شود؛ لذا هدفمندی یارانه‌ها درآمدی نداشته است بلکه هرقدر قیمت‌ها واقعی‌تر شده‌اند همان مقدار در قالب یارانه‌ها به‌صورت نقدی بین مردم توزیع شده است.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *