دکتر عادل پیغامی، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) و معاون پژوهشی آن است. اقتصاد پولی، اقتصاد ایران، فلسفه اقتصاد، تاریخ عقاید اقتصادی و تربیت اقتصادی اصلی‌ترین حوزه‌های تخصصی است که ایشان با نگارش ده‌ها مقاله و تألیف و ترجمه کتب متعدد، در آن به فعالیت پرداخته‌اند.

این سوالات، برگرفته از دغدغه عموم مردم است که دکتر پیغامی به آن‌ها پاسخ داده‌اند و می‌تواند برای مدرسین اقتصاد مقاومتی،  مبلغین گفتمان اقتصادی انقلاب اسلامی، نخبگان حوزوی و دانشگاهی در پاسخ‌گویی به شبهات اقتصادی قرار گیرد.

 

آیا اقتصاد ایران دارای شبهه است که از ما در مورد شبهات اقتصادی سؤال می‌شود؟

اقتصاد ایران اکنون درگیر یک جنگ اقتصادی است که توسط دشمنان جمهوری اسلامی ایران به‌صورت ظالمانه در حال جریان است. یکی از مهم‌ترین اقدامات دشمن در این زمینه، ایجاد و تقویت عملیات روانی در حوزه مسائل و مشکلات اقتصادی هست. به‌طور مثال ممکن است دشمن با بزرگ‌نمایی برخی از مشکلات اقتصاد ایران و غافل نمودن مردم از توانایی‌های کشور چنین وانمود کند که پیشرفت اقتصاد و حل مشکلات منوط به خواست و اراده دشمنان است و درصورتی‌که دولت و مردم تسلیم نشوند؛ مشکلات ادامه خواهد یافت. در این‌گونه موارد سؤال و شبهه به وجود می‌آید که آیا اقتصاد ایران می‌تواند در برابر مشکلات داخلی و خارجی مانند تحریم‌ها، سوء مدیریت‌ها و … مقاومت کند و پیشرفت داشته باشد؟ بدیهی است پاسخ به این مسائل ضروری است و عامل دلگرمی مردم و مانع آشفتگی و اضطراب آن‌ها خواهد شد. به‌طور خلاصه، دشمن درصدد شبهه‌پراکنی علیه اقتصاد ایران است و پاسخ به این شبهات لازم است.

 

قرآن چه راهکارهایی برای پاسخ به شبهات اقتصادی دارد؟

قرآن کریم مباحث مفصلی درباره اقتصاد و پایه‌های آن دارد. در قرآن اشاره شده است که کسانی که می‌دانند بهتر از کسانی هستند که نمی‌دانند (کسب سواد اقتصادی) و کسانی که مجاهده و تلاش می‌کنند بهتر از افراد گوشه‌نشین و ایرادگیر هستند (لزوم جهاد اقتصادی). همچنین آنچه در قرآن به‌عنوان هدایت بیان‌شده است؛ بهترین و قوی‌ترین هدایت است؛ پس برای برطرف شدن مشکلات و سامان گرفتن امور باید به دستورات قرآن روی آورد. (اعتقادات، اخلاق و احکام اقتصادی را باید از قرآن آموخت).

افزون بر این، نسبت به عملیات روانی دشمن هشدار داده شده و اشاره کرده است که مراقب حرکات و رفتار آن‌ها باشید. (خنثی‌سازی عملیات روانی دشمن در حوزه اقتصاد) قرآن تأکید دارد که گوش‌به‌فرمان ولی خدا و رهبرتان باشید و اوامر او را اجرا کنید. (تبعیت از ولی‌فقیه). به‌طورکلی هر کس برای آشنایی و عمل به دستورات قرآن در حوزه اقتصاد باید سواد اقتصادی، اعتقادات اقتصادی، اخلاق اقتصادی و احکام اقتصادی را بیاموزد و به آن‌ها عمل نماید.

 

جوان امروز تا دیروز، درگیر شبهات فرهنگی بود و امروز شبهات اقتصادی گریبانش را می‌فشرد، او چه گناهی کرده است؟

به‌طور پیش‌فرض، جوان مرتکب گناه نشده است ولی باید توجه کند که زندگی بر اساس ناموس آفرینش، صحنه نبرد و تقابل حق و باطل است. در این نبرد و جنگ، همیشه شبهاتی علیه حق ایجاد و پیدا شده است و لازم است همه با تلاش یکدیگر، پاسخ آن‌ها را بدانیم و به دیگران نیز بیاموزیم. توقع دنیای بدون نزاع حق و باطل و خالی از شبهات فرهنگی و اقتصادی و…. واقعی و حقیقی نیست و امکان تحقق چنین توقعی در دنیا وجود ندارد.

 

آیا ایجاد شبهات اقتصادی با غبار فتنه ارتباطی دارد؟

شبهه‌های اقتصادی زمینه‌ساز شکل‌گیری غبارهای فتنه هستند. دل و ذهن آلوده به‌راحتی فتنه را خواهد پذیرفت. درصورتی‌که دل و ذهن آلوده شود؛ عمل را نیز آلوده خواهد کرد و مانند عاشورا خواهد شد که امام حسین (علیه‌السلام) اشاره کردند که یکی از دلایل توجه نکردن شما (دشمنان) به صحبت‌های من، پر شدن شکم‌هایتان از مال حرام است. به‌طورکلی، شبهه اقتصادی لزوماً ارتباطی با فتنه ندارد و بستگی به رفتار مردم دارد ولی پیدا نکردن پاسخ صحیح آن می‌تواند انسان را تبدیل به فتنه‌گر و فتنه‌جو کند.

 

آیا شبهات اقتصادی تنها با پول حل می‌شود یا اینکه نیاز به فرهنگ اقتصادی نیز هست؟

قطعاً با پول حل نمی‌شود؛ زیرا هرقدر پول افزایش یابد لزوماً عقل و فرهنگ افزایش نمی‌یابد. به‌عبارت‌دیگر، درصورتی‌که پول افزایش یابد شبهات اقتصادی و یا رضایتمندی اقتصادی لزوماً حل نخواهد شد و قطعاً نیاز به فرهنگ اقتصادی دارد. به‌طور مثال، درآمد سرانه مردم آمریکا ۱۰ برابر مردم مکزیک افزایش یافته است ولی سطح رضایت مردم هر دو کشور از وضعیت اقتصادی خودشان و لذت ناشی از زندگی به‌صورت برابر است.

 

مگر جنگ نرم تمام شده است که حرف از شبهات اقتصادی زده می‌شود؟ شما چه کسانی هستید که می‌خواهید به شبهات پاسخ دهید، آن‌هم از نوع اقتصادی؟

یکی از انواع جنگ نرم، جنگ نرم اقتصادی است؛ یعنی عملیات روانی دشمن در حوزه اقتصاد. دشمن این کار را غالباً با ابزار شبهه پراکنی انجام می‌دهد و شبهه در جنگ اقتصادی مانند موشک در عملیات نظامی دشمن است. در حال حاضر، انقلاب اسلامی از ناحیه مسائل و مشکلات اقتصادی تهدید شده است و درگیر جنگ اقتصادی است. ما تعدادی اقتصادخوان و اقتصاددان برای دفاع از انقلاب اسلامی در حوزه اقتصاد هستیم و تلاش داریم که سفید و سیاه (توانمندی و مشکلات) اقتصاد کشور را به‌درستی تبیین کنیم.

 

شما صدای مردم را به مسئولین برسانید؛ همه شبهات حل خواهد شد

در تفکر عاقلانه و منطقی، دولت و مسئولین باید وظایف خودشان را انجام دهند و مردم نیز نقش خویش را ایفا کنند. حل شدن تمام مشکلات توسط مسئولین، نوعی تفکر افلاطونی است که معتقد است حاکم به‌تنهایی می‌تواند تمام مشکلات را حل کند. بیشتر از آن‌که مسئولین بتوانند مشکلات اقتصادی را رفع کنند مردم و سازمان‌ها باید مشکلات را برطرف کنند.

 

چرا رهبری در حل مسائل و شبهات اقتصادی ورود پیدا نمی‌کنند؟

رهبر معظم انقلاب از سال ۱۳۸۰ مکرر فرموده‌اند که اولویت اول ما اقتصاد است و از همان زمان، هم در جایگاه رهبری (حکمرانی) و هم به‌عنوان یک مرجع تقلید، شبهات اقتصادی را مطرح کردند و پاسخ دادند. همچنین در عرصه‌های مختلف اقتصادی، بالغ‌بر ۱۰ سیاست کلی ابلاغ کردند. افزون بر این، شعارهای چند سال اخیر در بر دارنده مباحث و موضوعات اقتصادی بوده است و ورود ایشان به عرصه اقتصاد بر اساس هوشمندی و نگاه راهبردی ایشان نسبت به آینده صورت گرفته است. بنابراین ایشان در ۱۰ سال اخیر به طرق مختلف، بهترین نقش را در تحقق معماری نوین اقتصادی ایفا کرده‌اند.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *