طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، زن مسلمان مجاهد انقلابی در ایران، الگوی سوم زنان جهان است و این الگو بودن در همه ساحت ها اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی وی نمود دارد که در حال حاضر با توجه به شرایط جنگ اقتصادی کشور، توجه به رفتارهای اقتصادی اهمیت ویژه‌ای می‌یابد.

به گزارش روابط عمومی انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، زهرا باقری: هفت سال از صدور پیام رهبر معظم انقلاب به کنگره هفت هزار زن شهید کشور، در تاریخ ۱۶ اسفند می‌گذرد، پیامی که به طور قطع، نقطه عطفی در مسیر گفتمان سازی هویت زن در جهان است. در این پیام که تحت عنوان «زن مسلمان ایرانی الگوی زن، نه شرقی نه غربی» شهرت گرفت، سرآغازی برای سرچشمه بحث ها و گفتگوهای مختلف در عرصه زنان شد.

الگوی سوم زنان جهان که در مقابل الگوی اول، یعنی زنان شرقی که منفعل بودند و هیچ نقشی در تاریخ بازی نمی‌کردند و در مقابل الگوی دوم زنان جهان که زنان غربی بودند و برای حضور در عرصه اجتماع از زیبایی های جنسی خود بهره بردند و نگاه به آنان، نگاهی ابزاری شد، قد علم کرد.

به فرموده رهبر معظم انقلاب، الگوی سوم زنان جهان، زن مجاهد انقلابی ایران است که از حضرت خدیجه(س)، حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س)، الگو گرفته‌اند و در زمان فعلی نیز الگوی این زنان  انقلابی، زنان شهید انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هستند که تلفیقی از شعور و حضور خود را در عرصه ‌های مختلفی از اجتماع و سیاست نشان می‌دهند.

زنان مسلمان ایرانی برای تمام زنان آزادی‌خواه جهان الگوی جدیدی در مقابل الگوی زن در شرق و غرب هستند و به عنوان معلّم ثانی برای زنان جهان خواهند بود، زیرا معلم اول همه زنان جهان زنان مجاهد صدراسلام هستند که از هیچ فعالیتی برای پیشرفت اسلام و توسعه این فرهنگ ناب دریغ نکردند.

این زن در ساحت‌های مختلف الگو است، در بعد اقتصادی، ضرورت بحث زمانی مشخص می‌شود که مقام معظم رهبری از سال ۸۰ فرمودند که اولویت اساسی و اول امروز ما اقتصاد است. از سال ۸۵ به بعد تمامی پیام های سال از طرف ایشان اقتصادی است، اما اینکه چرا ایشان مهمترین بیانات اقتصادی خود را در جمع مردم بیان می کنند، بدین علت است که به اعتقاد ایشان، اقتصاد حتی با تلاش مسئولین و نخبگان و اقتصاددانان کشور مقاومتی نمی شود مگر با بازیگری و نقش آفرینی مردمی که ۵۰ % آن زنان هستند، این زنان هستند که دارای جایگاهی بسیار بزرگتر از ۵۰ % از جمعیت کشور، قرار دارند و اگر نباشد مردان هم نمی توانند نقش آفرینی کنند.

همانطور که کشور در جنگ نظامی نیازمند نیرو است، در جنگ اقتصادی هم نیازمند رزمندگانی است که با روحیه جهادی وارد عمل شوند. زنان ایران اسلامی، همانطور که در پیروزی انقلاب اسلامی و نیز دفاع مقدس نقش آفرینی کردند، در این برهه نیز باید وارد عمل شوند و با تربیت اقتصادی صحیح، اصلاح سبک زندگی و تقویت روحیه جهادی، به پیروزی ایران اسلامی در این جنگ نابرابر اقتصادی کمک کنند  و نمایش موفقی از الگوی رفتاری اقتصادی به صورت فردی و دربطن خانواده به جهان نمایش دهند.

از جمله رفتارهای اقتصادی زنان، ساده زیستی، پرهیز از تجملگرایی، حذف هزینه های اضافی و تقسیم کار است، شاید اداره‌ی خانه، ساده و بدون پیچیدگی به نظر آید، امّا به کار بستن ظرافت های خاص و برنامه‌ریزی و اجرای صحیح توسط مدیر با کفایت سکون و آرامش را در کانون خانواده برقرار می‌سازد. تقسیم کار بین افراد خانواده می‌تواند بازدهی را بالا ببرد و از سنگینی و فشار کار بر یک نفر بکاهد.با تقسیم کار نیازی به صرف بخشی از بودجه ی خانواده برای اجیر کردن کارگر و مستخدم نخواهد بود.

مولدیت و بهره وری خانگی نیز در اقتصاد خانواده بسیار مؤثر است، بدین معنی که تا حد امکان تولید مواد غذایی مورد نیاز در خانواده صورت گیرد که با انجام یک محاسبه مختصر در خصوص ارزش مولدیت خانگی زن در خانه و نشان می دهد ارزش فعالیت زن در خانه حتی از درآمدزایی مرد در اجتماع بیشتر است.

یادگیری فنون و هنرها؛ مانند یادگیری خیاطی، بافتنی‌، آرایشگری و … که می‌تواند هم در خانه مصرف شود و هم به عنوان هدیه به دیگران داده شود و یا به فروش برسد، هچنین فعالیتهای درآمدزا که نیازمند نقش آفرینی زنانان است و متناسب با اقتضائات وجودی زن می‌تواند در ذیل این عنوان ذکر گردد.

اما فعالیتهای غیردرآمدزا نیز بسیار مهم هستند، مانند فعالیت‌های آموزشی فرهنگی در مسجد، خانه یا مراکز فرهنگی، فعالیتهای جمعی خیریه مانند جمع‌آوری البسه و پخت غذا برای نیازمندان، تولیدات رسانه ای مانند طراحی پوستر و ساخت کلیپ و غیره و انتشار در فضای مجازی یا محیط سازی‌های فیزیکی در محله و مسجد و غیره که می‌توانند تأثیرات اقتصادی مشخصی بر جامعه داشته‌باشند.

این مواردی که ذکر شد، تنها نمونه‌هایی از نقش آفرینی زن به عنوان الگوی سوم در اقتصاد است که با رعایت تنها یکی از این موارد نیز، تأثیر مستقیم آن بر رشد اقتصاد مقاومتی قابل مشاهده خواهد بود.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *