اولین گام در حرکت به سمت جهش تولید، شناسایی امکانات، ظرفیت ها و اهمیت های اقتصادی است که باید با تلاش و همت مردم و مسئولان، این ظرفیت ها را بشناسیم و در به فعلیت رساندن آنها اقدام کنیم.

به گزارش روابط عمومی انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی- محمد میرزایی، رابط انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی در استان ایلام و مدرس درجه ۳ این انجمن، فیلم ارسالی به جشنواره تدریس مجازی خود را به الزامات جهش تولید با رویکرد اقتصاد مقاومتی اختصاص داد.

مقام معظم رهبری(ره) در پیام نوروزی، امسال را سال جهش تولید نام گذاری کردند و فرمودند کسانی که دست اندر کار هستند به گونه ای اقدام کنند که یک تغییر محسوسی در زندگی مردم ایجاد گردد. مردم چه زمانی این تغییر را احساس خواهند کرد؟ زمانیکه در یک رفاه نسبتا عمومی قرار گیرند، یکی از اهداف مهم اقتصادی انقلاب اسلامی علاوه بر استقلال و عزت اقتصادی، رفاه عمومی مردم است، بنابراین نکته ای که حضرت آقا در سخنانشان فرمودند می تواند به این هدف اقتصادی انقلاب اسلامی اشاره داشته باشد.

جهش تولید بایستی به گونه ای باشد که در نهایت عدالت تخصیصی را در خصوص اموال برقرار کند، یعنی چه؟ یعنی اینکه بیشترین بهره وری را از اموال به خصوص نهاده های تولید داشته باشیم در واقع بیشترین بهره وری را از سرمایه، منابع طبیعی و نیروی کار(نیروی که عامل تولید است) کسب کنیم که در حال حاضر متاسفانه همچین مکانیزمی را در کشور برقرار نکرده ایم.

 شاید حالا که بحران بیماری کرونا رخ داده است و قیمت نفت به کمترین حد خود رسیده، وقت آن است که وابستگی اقتصاد کشور به نفت را (که یکی از اصول سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی نیز هست) قطع کنیم و به طور جد به تقویت تولید ملی و کاهش خام فروشی همت گماریم، از این جهت این بحران می تواند سودمندی هایی را به همراه داشته باشد به گونه ای که سیاست های اقتصادی کشور  با تحولی عظیم مواجه شود و به سمت مقاومتی کردن ساختار اقتصادی، کاهش خام فروشی و برقراری اقتصاد مقاومتی در کشور گام قاطع برداریم، در شرایط کنونی تنها راه برون رفت اقتصاد کشور از بن بست، به کارگیری اصول اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

اصل سوم سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به استفاده از مزیت های استان ها اشاره دارد، بنابراین اولین گام در حرکت به سمت جهش تولید این است که ما امکانات و اهمیت های اقتصادی که استان ها دارند را بشناسیم و در به فعلیت رساندن آنها اقدام کنیم، اما از کجا بفهمیم که استان ها چه مزایا و استعداد های منطقه ای دارند؟ از طریق آمایش سرزمین. به طور کلی آمایش سرزمین در جستجوی بهترین توزیع انسان ها، بالطبع منابع طبیعی و فعالیت های اقتصادی در پهنه یک سرزمین است که با محقق شدن آن یک زندگی خوب و شکوفایی برای مردم فراهم می شود.

مقام معظم رهبری(ره) در این زمینه سیاست های کلی آمایش سرزمین را در قالب ۸ رکن اصلی که مهم ترین آن ها توسعه منابع انسانی بود را در سال ۱۳۹۰ ابلاغ نمودند اما متاسفانه تاکنون اقدام اثرگذار و چشم گیری از سوی دولت در این خصوص انجام نگرفته است، پژوهشگران حوزه آمایش سرزمین، علت اصلی عدم اجرای این طرح را نبود یا ضعف جایگاه آمایش در نظام برنامه ریزی کشور می دانند.

بنابراین گام اول در تحقق جهش تولید، اصل قراردادن و دخالت دادن آمایش منطقه ای در سیاستگذاری های اقتصادی و تولید است، در واقع توجیه پذیر بودن یک فعالیت اقتصادی، تولیدی یا فرهنگی و … بایستی  براساس آمایش سرزمین آن منطقه ارزیابی گردد چراکه این آمایش سرزمین است که به ما می گوید یک منطقه در حال حاضر چه موقعیتی دارد، یعنی یک تحلیل از نقاط قوت، ضعف، فرصت و تهدیدها از آن منطقه را به ما می دهد، سپس به ما می گوید که این منطقه به کجا می خواهد برود؟ چشم انداز، اهداف اصلی و اولویت های این منطقه چی هستند، در نهایت برای ما مشخص می کند برای رسیدن به این اهداف چه مسیری باید طی شود.

 از موضوع آمایش سرزمین که بگذریم برای اینکه جهش تولید داشته باشیم بایستی تولیداتمان دانش بنیان باشند، به گونه ای که بتوانیم از مواد بیشترین بهره وری و ارزش افزوده را داشته باشیم، روش های تولیدمان نیز باید مبتنی بر دانش باشند، یعنی با صرف منابع کمتر تولیدات بیشتر داشته باشیم، افراد بایستی همه منابعی که در اختیار دارند را به کارگرفته و با بهترین روش تولید از آن منابع استفاده کنند، حاکمیت و دولت هم باید نظارت کنند که بهترین بهره وری حاصل شود، در این مرحله نیازمند جهاد اقتصادی نیز خواهیم بود یعنی افراد به نفع تقویت تولید ملی از بخشی از منافع و خواسته های مادی خودشان چشم پوشی کنند و در واقع رفتار مجاهدانه داشته باشند.

موضوع مهم دیگری که از ملزومات جهش تولید به شمار می رود این است که باید اصلاحاتی را در سخت افزار و نرم افزار نظام اقتصادی مان ایجاد کنیم، در اصلاحات سخت افزاری ممکن است تغییراتی را در ساختار سازمان ها و نهاد ها ایجاد کنیم، به اختیار بعضی سازمان ها بیافزاییم و یا از سازمان های دیگر در مواردی سلب اختیار کنیم، ماموریت دانشگاه ها را تغییر دهیم، در سیستم دانشگاه ها ممکن است نیاز باشد باتوجه به استعداد منطقه ای، یکسری رشته به دانشگاه اضافه و یا کاسته شود، ارتباط صنعت با دانشگاه ها بایستی واقعی و کاربردی شود.

این نکته را باید بیان کرد که در وضع فعلی کشور که دولت با کسری بودجه مواجه است(به علت کاهش فروش نفت و قطع صادرات) بهترین منبع درآمد دولت اخذ مالیات و به ویژه مالیات بر عایدی سرمایه است، یعنی کسانی که سودهای بادآورده کسب کردند(مثلا دلار به نرخ دولتی به میزان زیاد خریداری کردند و با آن کالای لوکس و … وارد کشور کردند و به قیمت دلار روز فروختند) بایستی مالیات آن را پرداخت کنند، همچنین ساختار بخش کشاورزی نیازمند اصلاح و تغییر خواهد بود، ساختار بانک ها را بایستی از حالت ربوی خارج و به سمت بانکداری اسلامی سوق داد.

تا زمانیکه سپرده گذار سپرده خود را بدون ریسک در بانک قرار می دهد و سود هنگفت دریافت می کنند، اشتیاق به سمت سرمایه گذاری در بخش تولید کم خواهد بود، بایستی شرایط به گونه ای باشد که سپرده گذار سرمایه خود را در تولید و کسب و کار به چرخش درآورد، مواردی که گفته شد همگی اصلاحات سخت افزاری می باشند که جهت جهش تولید بایستی در ساختار اقتصادی کشور اعمال شوند، اقتصاد مقاومتی برای همه موارد گفته شده طرح و راه حل دارد.

از طرف دیگر اگر ما بخواهیم جهش تولید داشته باشیم بایستی تنوع شغلی ایجاد کنیم، افراد علاوه بر شغل اصلی یک شغل کمکی نیز داشته باشند، یعنی به نوعی باید اشتغال را به درون خانواده ها ببریم، یکی از قواعد اقتصاد مقاومتی تنوع بخشی به پایه درآمدی خانواده با مهارت آموزی و تخصص اعضای خانواده در یک شغل خانگی(در کنار شغل اصلی سرپرست) است که هرکدام از اعضای خانواده بایستی سهمی در تولید داشته باشند.

در همین رابطه یک نمونه عرض کنم که در حال حاضر در این فصل(بهار)، دامداران در حال چیدن پشم گوسفندان خود هستند این نکته را بگویم که استان ایلام سالانه حدود ۱۵۰۰ تن پشم گوسفند با کیفیت مرغوب تولید می کند که از این مقدار حدود ۲۰ درصد جهت مصارف داخلی استان جهت بافتن فرش، قالی، گلیم، نمد و .. استفاده شده و ۸۰ درصد مابقی آن از طریق دلالان پشم به استان های مجاور به صورت خام فروخته می شود که در این فرآیند خام فروشی متاسفانه سهم استان ایلام از سود آن درصد ناچیزی است، در این شرایط بیماری کرونا که همه افراد خانواده در خانه قرنطینه می باشند یک راه حل مناسب و اقتصادی اینست که با استفاده از یک دستگاه کوچک نخ ریسی (که قیمت چندانی هم ندارد) افراد خانواده می توانند پشم خام را به نخ تبدیل کنند.

نخ تولید شده ارزش عملکردی و ریالی بسیار بیشتری نسبت به پشم خام خواهد داشت، از این طریق هم ارزش افروده ای حاصل می شود هم اشتغالی برای افراد خانواده در این شرایط قرنطینه خانگی ایجاد می گردد، خلاصه باید در خانواده تولید و اشتغال را نهادینه کنیم، فرزندانمان را باید از همان کودکی کارآفرین و مشتاق به تولید تربیت کنیم.

حالا که می خواهیم جهش تولید داشته باشیم این سوال پیش می آید که در جهش تولید اولویت با تولید چه کالاهایی خواهد بود؟ به طور قطع اولویت در جهش تولید، تولید کالاهای استراتژیک و اساسی کشور است، کالاهایی که با تولید آن ها، عزت اقتصادی حاصل شود و همچنین نیاز کشور را به واردات کالا و بالطبع ارز خارجی را کم کند، به طور مثال در بخش کشاورزی ما باید در تولید گندم که یک کالای استراتژیک است خودکفا شویم.

سالانه مقدار زیادی گندم و برنج وارد کشور می شود، جالب است بدانید که کل اراضی کشور با کاربری کشاورزی طبق سرشماری مرکز آمار حدود ۱۷۰۰۰ هکتار بوده که ۱۱ درصد آن باغات و ۸۹ درصد این اراضی متعلق به اراضی مزروعی  است،  از کل حجم اراضی مزروعی که حدود ۱۵۰۰۰ هکتار است تنها سه درصد این اراضی زیر کشت برنج  بوده که مقدار خیلی کمی است، ضمنا از کل این ۱۵۰۰۰ هکتار ۲۵ درصد آن کشت نمی شود و در اصطلاح آیش می باشد یعنی قابلیت کشت دارد اما با این اوضاع نسبت به کشت آن مبادرت نمی گردد، امید است با شعار امسال که جهش تولید نامگذاری شده است، این ۲۵ درصد اراضی نیز کشت شده و محصول آن به ظرفیت کالای استراتژیک کشور اضافه گردد.

به امید استقرار کامل اصول اقتصاد مقاومتی در ساختار اقتصادی کشور، به حول قوه الهی به زودی کرونا را شکست می دهیم و اوضاع زندگی مان به حالت طبیعی خودش برمی گردد.

این یادداشت در خبرگزاری شبستان نیز منتشر شده است.

گفتنی است این جشنواره از ۱۵ الی ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۹، توسط انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، با رویکرد جهش تولید و بحران کرونا، برگزار شد.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *