در حوزه فرهنگ دو اقدام کلی باید صورت بگیرد که عبارتند از فضاسازی عمومی و ایجاد فضاسازی برای تربیت افراد متخصص که این دو مورد از طریق اقدامات فردی اتفاق نمی افتد و نیازمند انجام کار شبکه ای هستیم تا هم به صورت شبکه ای کل فضا را متاثر کنیم و هم اینکه، افراد فضاساز را در شبکه تربیت کنیم که می توان انجمن اقتصاد مقاومتی را نمونه ای از این شبکه ها دانست.

به گزارش روابط عمومی انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، دکتر طه رمضانی، مدرس درجه ۱ اقتصاد مقاومتی، فیلم ارسالی به جشنواره تدریس مجازی را به تبیین شعار سال ۱۳۹۹ اختصاص داد.

وی در خصوص گام اول، گفت: ما زمانی می توانیم در مورد یک موضوع جهش داشته باشیم که همه امکانات و تمرکز لازم را برای آن بسیج کرده باشیم. درباره تولید نیز همین گونه است. بنابراین تولید باید محور اقتصاد ما قرار بگیرد و این در صورتی اتفاق می افتد که ما در انتخاب های اقتصادی خود، تولید را محور قرار دهیم. یعنی توجه داشته باشیم که هر انتخابی که ما به عنوان یک مصرف کننده، سرمایه دار و حتی یک زن خانه دار انجام می دهیم باید در راستای تولید بیشتر و بهتر باشد. این انتخاب های مردم را زمانی می توانیم در راستای تولید قرار بدهیم که نظام فکری مردم را به سمت بهبود تولید سوق بدهیم. بنابراین نیازمند یک شبکه منسجم فکرساز هستیم. وظیفه این شبکه فکرساز را می توان در دو حوزه خلاصه کنیم: اول، نقد تفکرات غیرتولیدی و دوم، تبیین ضرورت تفکر حمایت از تولید.

رمضانی گام دوم را پس از اینکه اصلاح و ارتقاء نظام فکری اتفاق افتاد، ارتقاء انگیزه ها دانسته و گفت: در این زمان، فضای انگیزشی از طریق ارتقاء فرهنگ اتفاق می افتد، یعنی اگر بخواهیم جهشی در تولید اتفاق بیفتد، باید جهشی در انگیزه های تولیدی از طریق فضای فرهنگی ایجاد بشود. در حوزه فرهنگ دو اقدام کلی باید صورت بگیرد: یک، فضاسازی عمومی به نحوی که همه را به طرف انتخاب های تولید محور ترغیب کند. این فضای فرهنگی نیازمند عملیات گسترده و شبکه ای، تولید محتواهای متنوع و آینده پردازی از ثمره های تولید است. دوم، برای اینکه ما بتوانیم فرهنگ تولیدی را ارتقاء بدهیم، باید افرادی با تخصصِ ایجاد فضاسازی تربیت کنیم تا بتوانند با تولید انگیزه های درونی، این انگیزه ها را به جامعه نیز انتقال بدهند. این دو مورد از طریق اقدامات فردی اتفاق نمی افتد و نیازمند انجام کار شبکه ای هستیم. هم به صورت شبکه ای کل فضا را متاثر کنیم و هم اینکه، افراد فضاساز را در شبکه تربیت کنیم که می توان از این شبکه ها، انجمن اقتصاد مقاومتی را نام برد.

این استاد اقتصاد مقاوتی گام سوم را به بیان یک مصداق کاربردی اختصاص داده و گفت: یکی از مصادیق کاربردی که می توانیم راجع به آن بحث کنیم، مسئله ای است به نام خام فروشی. مسئله ی خام فروشی به عنوان یک چالش فکری، انگیزه ای و عملیاتی است که اقتصاد ما در حال حاضر با آن رو به رو می باشد. همانطور که می دانید، همه ی مسائل اقتصادی یک پشتوانه فکری دارند. لازم است ما در مسئله خام فروشی به این نکته توجه کنیم که باید فرهنگ عمومی را در این خصوص تغییر بدهیم. یکی از نقاط ضعف جدی ما در این موضوع، سطح نیروی انسانی و سطح دانش تخصصی در حوزه نفت است. همانطور که می دانید، بسیاری از مسئولین حوزهی نفت می گویند که کادر ما و نیروی انسانی که ما در حوزه نفت داریم، دانش تخصصی لازم را ندارند لذا ما نمی توانیم از ظرفیت نفت استفاده کنیم. پاسخ این است که ما بعد از چهل سال که مشغول خام فروشی نفت هستیم و بیش از پنجاه درصد نفت را به این صورت صادر می کنیم، باید به سمت افزایش دانش تخصصی خود برویم. یکی از دغدغه های جدی ما در

حوزه خام فروشی این است که ما اصلا مطالبه ای از سطح جامعه در این خصوص نداریم. بنابراین باید یک مطالبه عمومی از سطح پایین جامعه را به بالا داشته باشیم که بتوانیم مسئله خام فروشی را به سمت زنجیره تولید ارزش از نفت و گاز منتقل کنیم.

ان شاء الله با یاری خداوند، با انجام یک حرکت موثر و همگانی، به اقتصاد تولید محور دست پیدا کنیم.

 

 

گفتنی است این جشنواره از ۱۵ الی ۳۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۹، توسط انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، با رویکرد جهش تولید و بحران کرونا، برگزار شد.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *