مهدی ساقی، مدرس درجه دوم اقتصاد مقاومتی گفت: برای تحقق جهش تولید باید مطالبه گر اجرا و اصلاح قانون جامع مالیاتی باشیم؛ کاهش مالیات بخش های تولیدی زمینه ساز جهش تولید است.

به گزارش روابط عمومی انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، مهدی ساقی، مدرس درجه دوم اقتصاد مقاومتی و نفر دوم جشنواره تدریس مجازی، در گفتگو با خبرنگار این انجمن، شاه کلید خروج از مشکلات اقتصادی کشور را جهش تولید دانسته و گفت: از سال ۱۳۷۳ ‫رهبر معظم انقلاب اسلامی جهت‌دهی اولویت‌های کشور را با ابتکار تعیین شعار سال مشخص نمودند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا رهبر معظم انقلاب ۱۴ سال است بر حوزه اقتصاد تأکید دارند ولی حوزه‌های امنیت و دفاع کشور و یا مقوله فرهنگ تا این اندازه برجسته نیست؟ گفت: امروزه انقلاب اسلامی در یک جنگ اقتصادی همه جانبه قرار دارد و امروز دشمن برای ضربه‌زدن به نظام اسلامی از همه عرصه‌ها مایوس شده؛ از همین رو سال‌هاست تمام توان خود را در جبهه اقتصادی متمرکز کرده تا با فشار به مردم از طریق اعمال تحریم‌ها، ستون فقرات انقلاب اسلامی را بشکند و نظام را وادار به تسلیم در برابر خواسته‌های نامشروع و استثماری خود کند.

ساقی با اشاره به شعار سال نیز گفت: شبهاتی مبنی بر چرایی جهش تولید برای شعار سال ۱۳۹۹ در فضای مجازی مطرح شده که در پاسخ به آن می توان موارد زیر را بیان نمود.

۱- اساساً اقتصاد ایران ظرفیت تحریم‌پذیری بسیار بالایی دارد و به‌راحتی قابلیت تحریم شدن است. دلیل این اتفاق را می‌توان در خام‌فروش بودن و نداشتن تنوع تولید کشور جستجو کرد. برای حل مشکل راحت تحریم شدن قاعدتاً باید کاری کرد تا هزینه‌های اعمال تحریم علیه کشور افزایش یابد و این اتفاق با جهش و تنوع دادن به تولید کشور محقق می‌شود و راهکار عملیاتی آن افزایش صادرات غیرنفتی است.

۲- جهش تولید می‌تواند فرصت‌های از دست رفته اقتصاد ایران در دهه ۱۳۹۰ را جبران کند.

۳- جهش تولید بزرگترین دغدغه خانواده‌ها و جوانان فارغ‌التحصیل یعنی اشتغال را پاسخ خواهد داد. و هنگام حل مسئله اشتغال بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله افزایش سن ازدواج، طلاق، اعتیاد، کاهش فرزندآوری، به خاطر بیکاری و مشکلات اقتصادی است.

۴ – جهش تولید امکان جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از اختلال در برخی کسب و کارها در اثر شیوع کرونا ویروس در کشور را فراهم خواهد کرد.

۵ – جهش تولید به ارتباط بین صنعت و دانشگاه، پژوهش‌های کاربردی و فعالیت‌های دانش‌بنیان رونق می‌دهد.

۷ – با توجه به استمرار محیط تورمی اقتصاد ایران در سال ۱۳۹۹، جهش تولید می‌تواند از عمیق‌تر شدن رکود تورمی در اقتصاد ایران جلوگیری کند.

۱۰ – جهش تولید انعطاف‌پذیری سیاست‌های اقتصادی دولت برای کنترل تبعات ناشی از مشکلات ساختاری اقتصادی ایران نظیر رشد بالای حجم نقدینگی و کاهش ارزش پول ملی در شرایط تحریم‌های کنونی را تقویت خواهد کرد.

این مدرس اقتصاد مقاومتی تأکید کرد: با این اوصاف، «جهش تولید» شاه کلید خروج از اقتصاد نفتی و حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی است و در نتیجه تولید داخلی منجر به رشد اقتصادی شده و این امر در نهایت رفاه اجتماعی و ارتقا معیشت مردم را رقم می زند.

وی ادامه داد: همچنین توجه کاربردی و عملی به مولفه های سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، موجب جهش تولید می‌شود، اما منوط به اینکه این مؤلفه ها به خوبی مورد توجه قرار گیرد.

منتخب دوم جشنواره تدریس مجازی، در پاسخ به این سوال که چگونه می توان امسال شاهد جهش تولید بود، گفت: برای این اتفاق لازم است که چهار جبهه به صورت همزمان فعالیت کنند، جبهه علمی نظریه پردازی کند و چالش ها و موانع موجود بر سر راه اقتصاد مقاومتی را از میان بردارد و جبهه فرهنگی گفتمان سازی کند و الگو‌های مناسب و قابل پذیرش جامعه از سبک زندگی ایرانی و اسلامی با رویکرد حمایت از تولید داخلی و مصرف کالای ایرانی، رونق فضای کسب و کار و جریان‌سازی در راستای بهبود آن و مطالبه‌گری و حمایت رسانه‌ای موثر، جریان‌سازی مستمر و ترویج شعار و فرهنگ «ما می‌توانیم» در راستای جهش تولید و توسعه پایدار و بسیج افکار عمومی در تحریم استفاده از کالا‌های خارجی به عنوان مقدمه‌ای برای جهش تولید ملی را ارائه و تبلیغ نماید.

منتخب دوم جشنواره تدریس مجازی، در پاسخ به این سوال که چگونه می توان امسال شاهد جهش تولید بود، گفت: برای این اتفاق لازم است که چهار جبهه به صورت همزمان فعالیت کنند، جبهه علمی نظریه پردازی کند و چالش ها و موانع موجود بر سر راه اقتصاد مقاومتی را از میان بردارد و جبهه فرهنگی گفتمان سازی کند و الگو‌های مناسب و قابل پذیرش جامعه از سبک زندگی ایرانی و اسلامی با رویکرد حمایت از تولید داخلی و مصرف کالای ایرانی، رونق فضای کسب و کار و جریان‌سازی در راستای بهبود آن و مطالبه‌گری و حمایت رسانه‌ای موثر، جریان‌سازی مستمر و ترویج شعار و فرهنگ «ما می‌توانیم» در راستای جهش تولید و توسعه پایدار و بسیج افکار عمومی در تحریم استفاده از کالا‌های خارجی به عنوان مقدمه‌ای برای جهش تولید ملی را ارائه و تبلیغ نماید.

وی ادامه داد: جبهه سیاسی از دیگر جبهه ها نیز باید مطالبه گری منطقی و علمی نماید و جبهه اجرایی نیز وظیفه اقدام و عمل را دارد و البته در این زمان نیازمند مسئولانی هستیم که به اوضاع جنگ اقتصادی و اینکه تنها راه نجات کشور اعتماد به ظرفیت‌های بی‌نظیر داخلی است، باور داشته باشند.

این عضو انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی، افزود: واقعیت این است که اقتصاد ایران برای رفع مشکلات تولید داخلی ضمن اینکه نیازمند اصلاحات اساسی در چهار محور اصلی بانکی، ارزی، مالیاتی و خصوصی‌سازی است، موانعی نیز در راه جهش تولید وجود دارد.

وی سختی و پیچیدگی دریافت مجوزهای شروع و فعالیت کار که به دلیل عدم وجود یک نهاد ستادی واحد برای مدیریت و پایش عملکرد مراجع صدور مجوز در شاخص‌های زمان، هزینه و فرایند انجام کار می‌باشد را به عنوان اولین مانع دانست و ایجاد تسهیلات، اصلاح قوانین و فرآیند دریافت مالیات از بخش‌های مولد اقتصادی را راهکار موفقی در این زمینه برشمرده و گفت: این اقدام می تواند با توجه به شرایط حاکم و پیش‌روی اقتصاد کشور، زمینه‌ساز تقویت نقدینگی بنگاه‌های تولیدی و به تبع آن بهره‌وری بالاتر و در نهایت جهش تولیدگردد.

ساقی فرایندهای مالیاتی را مانع دیگری در این مسیر دانسته و گفت: جهش تولید زمانی محقق می‌شود که دولت به عنوان مهمترین نهاد اجرایی کشور با حمایت از این بخش به افزایش تولید کمک کند. همچنین گفتنی است گام نخست در حمایت از تولید به کاهش مالیات این بخش مربوط می‌شود، دریاقت مالیات کمتر از بخش‌های تولید و یا معافیت‌های مالیاتی می‌تواند به تقویت این بخش منجر شود.

وی افزود: مالیات و درآمدهای مالیاتی را می توان از بزرگ ترین ابزارهای دولت در اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و تحقق جهش تولید دانست. تکیه دولت به منابع مالیاتی موجب کاهش وابستگی دولت به منابع نفتی،کاهش فاصله طبقاتی و توزیع درآمد، تثبیت نوسانات اقتصادی، تخصیص بهینه منابع و شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و تامین منبعی با ثبات برای تامین درآمد دولت در رشد و توسعه اقتصادی به خصوص فعالیت های تولیدی و صنعتی است. بی شک نظام مالیاتی نقش ویژه ای در اقتصاد هر کشور بازی می کند. در نظام مالیاتی پایه و نرخ مالیاتی دو رکن اصلی محسوب می شوند. عملکرد این سیستم علاوه بر دولت، مردم و فعالان اقتصادی را نیز متاثر می سازد .

این عضو انجمن در ادامه افزود: فرایندهای مالیاتی نیاز به اصلاح دارد و ما باید برای تولید کنندگان بویژه تولید کنندگان بخش خصوصی تخفیف قائل شویم، به طور مثال همانطور که در تعریف اقتصاد مقاومتی می گوییم این اقتصاد، همان نسخه معاصر اقتصاد اسلامی است یعنی امیرمؤمنان علی علیه السلام در عهدنامه خود به مالک اشتر سفارش‏ می‏ کند که برای تشویق بخش خصوصی در تولید، مالیات کمتری از کشاورزان دریافت کند و این کار را جهت رشد و تأمین منافع عمومی مؤثرتر دانستند.

منتخب دوم جشنواره تدریس مجازی، ادامه داد: در زمان فعلی نیز خسارت ها و اختلال ها به کسب و کارها به ما می گوید حداقل باید قوانین فعلی را مطالبه و اجرا بکنیم، چنانکه در ماده  ۱۶۷ قانون مالیات های مستقیم می گوید وزارت امور اقتصادی و دارایی یا سازمان امور مالیاتی کشور می‌تواند نسبت به مودیانی که قادر به پرداخت بدهی مالیاتی خود اعم از اصل و جریمه به طور یکجا ‌نیستند از تاریخ ابلاغ مالیات قطعی بدهی مربوط را حداکثر به مدت سه سال تقسیط نماید.

وی تأکید کرد: همچنین ماده ۱۶۵ همین قانون تصریح می کند در مواردی که بر اثر حوادث و سوانح از قبیل زلزله، سیل، آتش‌سوزی، بروز آفات و خشکسالی و طوفان و اتفاقات غیرمترقبه دیگر به ‌یک منطقه کشور یا به مودی یا مودیان خاصی خساراتی وارد گردد و خسارت وارده از طریق وزارتخانه‌ها یا موسسات دولتی یا شهرداریها یا‌ سازمان‌های بیمه و یا موسسات عام‌المنفعه جبران نگردد وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌تواند معادل خسارت وارده از درآمد مشمول مالیات مودی‌، در آن سال و سنوات بعد کسر و نسبت به آن دسته از مودیان که بیش از پنجاه درصد (۵۰%) اموال آنان در اثر حوادث ‌مذکور از بین رفته است و قادر به پرداخت بدهی‌های مالیاتی خود نمی‌باشند با تصویب هیأت وزیران تمام یا قسمتی از بدهی مالیاتی آنها را بخشوده یا‌ تقسیط طولانی نماید.

این مدرس درجه ۲ اقتصاد مقاومتی در ادامه یکی از نکات مهم جهش تولید را ایجاد انگیزه سرمایه‌گذاری صاحبان سرمایه در حوزه تولید دانسته و گفت: باید بپذیریم فعالان عرصه اقتصاد به‌دنبال کسب سود بیشتر با ریسک پایین‌تر هستند و در این میان به سراغ فعالیت های غیرمولد می روند فعالیت‌های غیرمولد نظیر کسب سود از خریدو فروش مکرر مسکن، خودرو، سکه، طلا، ارز و… بر این اساس، برای هدایت سرمایه به سمت فعالیت‌های مولد ضروری است قوانین لازم برای شناسایی و اخذ مالیات بر فعالیت‌های نامولد همچون عایدی سرمایه(CGT) و سود سپرده‌های بانکی بیشتر از یک حد معین وضع گردد و در ازای آن مالیات بر سود تولیدکنندگان کاهش یابد.

وی یکی از الزامات اقتصاد کلان برای سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی به عنوان پشتوانه مالی جهش تولید را پیش‌بینی‌پذیر بودن بازارها و ثبات در قیمت‌ها دانسته و افزود: از مؤلفه‌های مهم اثرگذار بر این ثبات و پیش‌بینی‌پذیری، کمیت و کیفیت نقدینگی و تغییرات مرتبط با آن است و این موضوع زمانی جدی‌تر می‌شود که بدانیم توزیع نقدینگی بسیار نامتوازن و نابرابر است و بخش قابل توجهی از سپرده‌ها در اختیار اشخاص محدودی است؛ لذا هرگونه هجوم نقدینگی و آثار تورمی آن در گرو تصمیم افرادی معدود می‌باشد.

منتخب دوم جشنواره تدریس مجازی،در پایان با آرزوی حل مسائل اقتصادی کشور، آخرین نقاط آسیب‌پذیر جهش تولید را ورود کالای قاچاق به کشور دانسته و تصریح کرد: عدم رفع این معضل، مشکلات زیادی را برای واحدهای تولیدی ایجاد می‌کند. با وجود کالای قاچاق، تولیدات رسمی و قانونی کشور که انواع عوارض و مالیات‌ها را پرداخت کرده‌اند امکان رقابت و تولید نخواهند یافت.

انتهای پیام/.

یک پاسخ ارسال نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *